o mnie - Praga z Przewodnikiem - Wojciech Kantor

Przejdź do treści

Menu główne:

Wojciech Kantor – urodzony 7.11.1974 roku w Tychach.

Przewodnik turystyczny, pilot wycieczek i piwoznawca zakochany w Republice Czeskiej...
W marcu 2013 roku ukazał się nakładem wydawnictwa SBM przewodnik po Pradze mojego autorstwa. Został napisany od podstaw z myślą o turystach z Polski, chcących poznać historię i zabytki, ale także spróbować praskich specjałów i być może po powrocie samemu ugotować coś praskiego (czeskiego) w domu wspominając wyprawę (w przewodniku są także oryginalne przepisy kulinarne) albo też napić się przedniego czeskiego piwa, które też jest przecież częścią czeskiej kultury.
Od ponad dziesięciu lat oprowadzam po Pradze i Republice Czeskiej grupy o różnych profilach (grupy turystyczne, wyjazdy firmowe, eventy specjalne, turystów indywidualnych, VIP). Ukończyłem historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Czeski język, kultura, sztuka, historia, kuchnia to nie tylko praca, ale także pasja. Specjalizuję się w prowadzeniu po Pradze oraz innych regionach Czech i Moraw (Czechy Południowe - C.Budejovice, C.Krumlov, Hluboka nad Vltavou, Trebon, J.Hradec, Czechy Zachodnie - Pilzno, Karlove Vary, Marianske Lazne, zabytki Unesco, Morawy - Lednice, Valtice, Mikulov, Znojmo, Hodonin, Brno, Zlin, Kromeriz, Buchlovice, Stramberk...).

Tworząc i konsultując wiele programów imprez turystycznych dużą estymą darzę również te prowadzone „piwnym szlakiem” odwiedzając znane browary i minibrowary w Polsce, Republice Czeskiej, Austrii oraz Republice Federalnej Niemiec. W roli popularyzatora piwa i kultury piwnej współpracowałem z ekspertami z dziedziny piwowarstwa i sensoryki. Te doświadczenia staram się pogłębiać i rozwijać. Spotkanie z piwem rozpocząłem wiele lat temu zajmując się po studiach historią piwowarstwa, szczególnie z terenu Czech, Moraw i Śląska. Konsultowałem także program i scenariusz zwiedzania Browarium (Muzeum Piwowarstwa) i Browaru w Tychach.

Współpraca z Tyskim Browarium zaowocowała m.in. serią felietonów poświęconych browarom oraz znanym piwiarniom publikowanych w periodyku „Świat Piwa”.

A wracając do Pragi... Spacerując jej krętymi uliczkami, zwiedzając zamek i pałace, odpoczywając w licznych praskich ogrodach, podziwiając kościoły i praskie place  czuje się urok dawnych, „świetnych czasów”. Pragę Karola IV nazywaną Złotą, słynącą ze wspaniałego kamiennego Mostu, praskiego uniwersytetu, pierwszego w tej części Europy. Pragę Jiřeho z Poděbrad, jedynego czeskiego króla husyckiego. Pragę Jagiellonów, piękną i potężną. Pragę Rudolfa II, tajemniczą, do której zjeżdżali się astronomowie i alchemicy z całej Europy. I wreszcie Pragę przedwojenną, której uliczkami przechadzał się Franz Kavka, Karel Čapek, a Jaroslav Hašek pisał przygody Švejka. Pragę czasów, kiedy tryumfowała secesja, a dziadek Vaclava Havla budował wspaniały gmach Lucerna i tę dzisiejszą, stolicę Republiki Czeskiej, jedną z najpiękniejszych stolic świata!

Zapraszam zatem do Pragi i Republiki Czeskiej...

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego