/img/news_233dziadek-ze-szlugiem.jpg

Najpopularniejszy książę w Republice Czeskiej?

27/06/2022


 

Najczęściej odwiedzaną stroną czeskiej Wikipedii w ubiegłym roku była strona niedawnego kandydata na prezydenta Republiki Czeskiej, księcia Karela Schwarzenberga. Odwiedziło ją ponad 550 tysięcy internautów, tym samym hasło: „Karel Schwarzenberg” wyprzedziło „Czechy”, „Praga” czy „Miloš Zeman” (obecnego prezydenta czeskiego).

http://blogroku.pl/2014/kategorie/najpopularniejszy-ksia-lza-w-republice-czeskiej-,cds,tekst.html

karel3

Na czym polega fenomen prawdziwego czarodzieja dusz Czechów?

Kiedyś doradcy i kanclerza prezydenta Vaclava Havla, senatora, ministra spraw zagranicznych Republiki Czeskiej w kilku rządach kierującego do ubiegłego roku czeską dyplomacją, a obecnie posła i od początku działania przewodniczącego partii TOP 09, od lat jednego z najpopularniejszych polityków i w ogóle osób u naszych południowych sąsiadów, szczególnie w samej stolicy, czyli Złotej Pradze?

Urodził się 10 grudnia 1937 roku w Pradze. Niedawno obchodził swoje 76-te urodziny. Jest więc panem w zacnym wieku, ale nie przeszkadza mu to w uzyskaniu ogromnej popularności wśród młodych Czechów – uczniów, studentów.

W 1948 roku rodzina Schwarzenbergów po przewrocie komunistycznym musiała wyjechać z Czechosłowacji i to w trybie niezwykle pilnym – po obiedzie musieli opuścić zamek Orlik nad Wełtawą, rodową siedzibę, zmuszeni na długie lata do emigracji. Dzisiaj malowniczo położona nad jeziorem rezydencja ponownie jest własnością rodziny, obecnie syna Karela, Jana Nepomucena Schwarzenberga.

Na emigracji był m.in. przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Helsińskiego, walcząc jeszcze w latach 80-tych o prawa człowieka.

Jesienią 1989 roku książę powrócił do ówczesnej Czechosłowacji włączając się w Aksamitną Rewolucję. W 1990 roku został kanclerzem prezydenta Vaclava Havla, pozostając w prywatnej przyjaźni z Vaškem aż do śmierci prezydenta Havla. Funkcję kanclerza pełnił aż do rezygnacji z urzędu Vaclava Havla w 1992 roku, w związku ze zbliżającym się „aksamitnym” rozwodem Czechów i Słowaków oraz w konsekwencji rozpadem Republiki. Ministrem spraw zagranicznych po raz pierwszy mianowany był w roku 2007. B Kilka lat temu, w 2008 roku, po raz drugi w swoim życiu ożenił się, ale jego nowa żona to ta sama kobieta Therese Hardegg, z którą wziął ślub po raz pierwszy, tyle że z przerwą dwudziestu lat. Dosyć oryginalnie…

Jak zdobywał popularność?

Wiadomo wszem i wobec, że księciu zdarza się przysnąć podczas jakieś oficjalnej uroczystości, spotkania, programu na żywo w telewizji lub obrad w Sejmie Republiki Czeskiej. Kiedy jedno ze zdjęć ze śpiącym Karlem zrobione podczas posiedzenia Sejmu obiegło czeską prasę, książę Schwarzenberg komentował sprawę, mówiąc, że to dobry zwyczaj czasem uciąć sobie regeneracyjną drzemkę. Zakupił nawet owe zdjęcie, które można było zobaczyć w jednej z kampanii wyborczych na ogromnych posterach przy czeskich drogach i w miastach. Śpiący książę w ławie sejmowej z podpisem: „kiedy mówią głupoty, to śpię”. Na ulicy Nerudovej w Pradze, w jednym ze sklepików z drewnianymi zabawkami i pamiątkami jest wizerunek księcia z drewna z podpisem: „Tutaj nigdy nie śpię”. Kampanię prowadził odwiedzając większość praskich gospód i piwiarni. Jeden wieczór, jeden lokal.

Ma duże poczucie humoru, choć sam twierdzi, że to nieprawda. Kiedy dziennikarki poczytnego magazynu „Reflex” pytały go o m.in. opinię w sprawie afery z ówczesnym premierem czeskim Mirkiem Topolankiem złapanym przez fotografów całkiem nagiego przy basenie na słynnych imprezach „bunga bunga”organizowanych u Silvio Berlusconiego, Karel oświadczył, że należało przyjąć zaproszenie premiera Włoch w czasie kiedy Republika Czeska akurat przewodniczyła Unii Europejskiej:

  • No tak, ale Pan najprawdopodobniej zostałby w kąpielówkach?”
  • Gdyby wszyscy inni byli nadzy, to nie”.

Prawdziwy wybuch popularności i „karlomania” nastała podczas kampanii wyborczej, w roku 2013, kiedy Czesi po raz pierwszy w historii Czechosłowacji i Republiki Czeskiej mogli wybrać prezydenta w powszechnych wyborach. Początkowe sondaże na starcie kampanii dawały Schwarzenbergowi kilka procent poparcia, czwarte, może trzecie miejsce. Wynikało to z faktu, że ówczesny czeski rząd, którego książę był wicepremierem miał coraz gorsze notowania wśród obywateli i nawet najpopularniejszy polityk z całego gabinetu nie był w stanie tych preferencji długo przełamać. Jak się okazało z czasem sytuacja zmieniała się radykalnie z dnia na dzień.

Może dlatego, że kampanią kierowali ludzie zupełnie z innego świata niż polityka. Nie profesjonalni lobbyści, spin doktorzy czy polityczni marketingowcy. Sztab Karla składał się z ludzi młodych i bardzo młodych. Kierowali nim specjaliści od organizacji koncertów rockowych; trzydziestosiedmioletni Marek Vocel oraz rok młodszy David Gaydečka.Doradzał chyba najsłynniejszy współczesny artysta czeski David Černy, który był pomysłodawcą słynnego wizerunku księcia jako punka, wymyślonego wspólnie z właścicielem praskiej Kawiarni Młyńskiej, Martinem Kotasem. Na ulicach Pragi można było spotkać studentów w czarnych t-shirtach z Karlem z różowymi postawionymi włosami na żółtym tle. Kawiarnia W Młynie, to było miejsce spotkań zwolenników i fanów Schwarzenberga. Do dziś zresztą można w tej uroczej knajpie spotkać czasem księcia. Bywa też w słynnej już w przedwojennej Pradze Cafe Louvre, blisko jego praskiego mieszkania. W całej Republice zorganizowano kilkadziesiąt koncertów najbardziej znanych gwiazd czeskiej sceny z poparciem dla kandydatury księcia, które zgromadziły dziesiątki tysięcy słuchaczy. Za Schwarzenbergiem stanęli też niemalże wszyscy najbardziej znani czescy aktorzy, reżyserzy, muzycy i artyści; Jiří Menzel, Miloš Forman, Jan Hřebejk, Zdenek Svěrák (znany w Polsce choćby z filmu „Butelki zwrotne“), Jaroslav Uhlíř, Vojtěch Dyk, czy jeden z najbardziej uznanych obecnie czeskich aktorów Ivan Trojan („Samotni”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „W Cieniu”, „Gorejący krzew”). Wszedł przebojem do II tury wyborów, choć ostatecznie przegrał wybory z obecnym prezydentem Milošem Zemanem. Gdyby jednak policzyć głosy wśród osób młodych byłby zdecydowanym zwycięzcą. I tu można mówić o pewnym fenomenie.

Jak donoszą niektóre czeskie gazety ex minister dał się poznać także jako sex minister. Już dawno było wiadomo o tym, że jest wielkim zwolennikiem kobiecych wdzięków i w towarzystwie kobiet czuje się doskonale. A ostatnio widywany i fotografowany był z przedstawicielkami płci pięknej na ulicach Pragi bawiąc do wczesnych godzin porannych.

Podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Czechach jedna z fanek księcia Karela Jana Nepomuka Josefa Norberta Bedřicha Antonína Vratislava Menasa zu Schwarzenberg śpiewała:„Bud‚ náš poklad, bud‚ náš šperk, bud‚ prezident Schwarzenberg” („Bądź naszym skarbem, bądź naszym klejnotem, bądź prezydentem Schwarzenbergiem”). Widać książę błyszczy i fascynuje nadal zarówno w realu, jak i w sieci o czym mogą świadczyć wyniki w czeskich wyszukiwarkach. I to w kraju, w którym ogólnie wyczuwalna jest niechęć do jakichkolwiek autorytetów.

http://blogroku.pl/2014/kategorie/najpopularniejszy-ksia-lza-w-republice-czeskiej-,cds,tekst.html

Kontakt

Wyślij do mnie wiadomość