Czeska kuchnia być może nie należy do szczególnie mało kalorycznych, ale z pewnością jest pyszna. Często tak bywa, że to, co smaczne, nie jest dietetyczne. Zatem zróbmy coś po czesku w kuchni. Co można dostać na obiad będąc zaproszonym do czeskiego domu?
Na początek: Nakladany hermelin; 5 serów pleśniowych typu camembert, olej słonecznikowy lub rzepakowy, 1 cebula, czosnek, papryka mielona słodka i ostra, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, majeranek, ostre marynowane papryczki pomidorowe. Sery przekroić wzdłuż, tak aby otrzymać dwa okrągłe plastry. Wybrać ostrożnie miąższ, aby nie uszkodzić skórki pleśniowej. Wybrany miąższ wymieszać z papryką słodką i odrobiną papryki ostrej, przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, pieprzem, drobno poszatkowaną cebulą. Skórki serowe wypełnić masą. Zlepić, przykładając do siebie dwie części. Przekroić sery na pół i włożyć do dużego słoja z szerokim wiekiem lub glinianego czy porcelitowego naczynia. Warstwy sera przełożyć plastrem cebuli. Zalać wszystko olejem, dodając ostre marynowane papryczki i przyprawy (wszystkie sery i składniki muszą być zalane w oleju, nie mogą wystawać ponad). Pozostawić na 3 dni. Podawać z ostrą papryczką, żytnim chlebem i piwem.
Svíčková na smetaně, czyli obiad na niedzielę u teściowej (i nie tylko…); Potrzebujemy: 750 g polędwicy wołowej, 50 g słoniny pokrojonej w małe paseczki, 150 g masła, 1 cebulę, 1 marchew, 1/2 selera, 1 pietruszkę, 1 łyżeczka pieprzu w ziarenkach, sól, kilka jagód jałowca, 3 ziarenka ziela angielskiego, szczyptę tymianku, 2 listki laurowe, 2 łyżeczki cukru, 1 łyżka mąki, sok z cytryny, 200 ml kwaśnej śmietany, odrobina żurawiny, cytryna pokrojona w plasterki. Przygotowanie: Oczyszczone mięso szpikujemy słoniną, solimy, pieprzymy, sypiemy pokrojoną cebulą oraz poszatkowaną włoszczyzną, skrapiamy sokiem z cytryny i polewany rozpuszczonym masłem. Pozostawiamy na 1 dzień w lodówce. Następnie tak przygotowane mięso dusimy z przyprawami pod przykryciem najlepiej w piekarniku podlewając wodą aż do miękkości. Miękkie mięso wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy pod przykryciem. Oddzielamy przyprawy. Włoszczyznę razem z sosem spod mięsa miksujemy, dodajemy karmelizowany wcześniej cukier, rozmieszaną mąkę w odrobinie wody. Około 5 minut gotujemy sos, doprawiając sokiem z cytryny. Dodajemy zahartowaną śmietanę. Podgrzewamy sos nie gotując już. Mięso kroimy w plastry, zalewamy sosem, ozdabiając plasterkiem cytryny z żurawiną. Svíčkovą podaje się z knedlikami drożdżowymi (można kupić gotowe).
Vypečky albo moravský vrabec, czyli wróbel; potrzebujemy około 1 kg mięsa wieprzowego, najlepiej łopatki, cebulę, czosnek, kminek, ziele angielskie, pieprz, sól i trochę oliwy. Do naczynia do zapiekania wkładamy pokrojone na kawałki mięso… (5x5x5 cm). Cebulę kroimy nie za drobno, dodajemy do mięsa razem z kminkiem, pieprzem, zielem angielskim, odrobiną soli. Skrapiamy niedużą ilością oliwy z oliwek. Pieczemy w piekarniku około 1,5 godziny podlewając mięso. Podawać výpečky należy z knedlikami ziemniaczanymi (bramborový knedlík) oraz kapustą (zelí)…
Gulasz na piwie; 1 kg wołowiny, 1/2 kg cebuli, minimum 100 gram mielonej papryki, 3 łyżeczki powideł śliwkowych, szklanka piwa (najlepiej ciemnego), odrobina mąki, olej, sól, pieprz. Pokrojoną cebulę podsmażamy na oleju, pokrojone w kostkę …mięso dodajemy do garnka z podsmażoną cebulą, dusimy chwilkę, dodajemy paprykę mieloną, pieprz i sól oraz podlewamy piwem. Dalej dusimy. Kiedy mięso powoli robi się miękkie dodajemy powidła, dalej dusimy aż mięso będzie całkiem miękkie. Następnie robimy klasyczną zasmażkę dodając ją do gulaszu. Po przełożeniu na talerz należy posypać gulasz poszatkowaną świeżą cebulką. Podajemy z knedlikami ziemniaczanymi albo karlowarskimi… Ślinka mi już cieknie…
A na deser, to może knedliki ze śliwkami i piernikiem..? Potrzebujemy na 4 porcje: 250 gram śliwek, odrobinę marcepanu, starty na tarce piernik, miód, rum… Ciasto na knedliki: 1/2 tostowego chleba, 100 g cukru, 150 g mąki, 100 g masła, 4 żółtka jaj. Kromki chleba tostowego należy pokroić na małe kostki. Wszystkie składniki na ciasto wymieszać. Rozkroić śliwki, usunąć pestki. W to miejsce umieścić kuleczkę z marcepanu. Połówki śliwek złożyć i obłożyć ciastem formując knedliki. Gotować we wrzącej wodzie aż wypłyną. Następnie wyjąć z wody i obtoczyć w potartym pierniku. Z pozostałych śliwek usunąć pestki i pokroić w cienkie plasterki. Podsmażyć chwilkę na patelni z miodem i rumem. Można ozdobić nimi talerz układając z odrobiną sosu obok knedlików.
Dobrou chuť / Smacznego!!! ;-)